Jak wygląda produkcja tłoczników?

maszyny

Tłoczniki należą do narzędzi, które znacząco ułatwiają szereg różnych procesów. Warto wiedzieć, z czego się składają, do czego służą i w jaki sposób są produkowane.

Tłoczniki

Pośród wielu narzędzi wyróżnić należy tłoczniki. Te, produkowane przez firmę UNAM, znajdują zastosowanie przede wszystkim przy obróbce plastycznej części, których grubość jest niewielka w zestawieniu z innymi parametrami. Dla przykładu będzie to folia lub blacha, których długość i szerokość stanowią wielokrotność grubości. Na przestrzeń roboczą tego narzędzia składają się matryca i stempel. W zależności od przeznaczenia wyróżnić można takie tłoczniki jak wykrojniki, zaginaki, okrojniki czy dziurkowniki. Wyróżniamy także tłoczniki postępowe łączące kilka czynności w ramach jednego cyklu, w ten sposób można jednakowo wykrawać, dziurkować i zaginać. Wiele jednak zależy od dalszego przeznaczenia narzędzia.

Produkcja tłoczników

Tłoczniki są wyrobem bardzo złożonym i powstają w skomplikowanym procesie. Produkowane są w zależności od ich przeznaczenia z blach stalowych, miedzianych czy aluminiowych. Proces realizowany jest w seriach długich i krótkich, co związane jest z konkretnym zamówieniem. Na prasie hydraulicznej wytwarzany jest stempel, od którego zależne jest dalsze wykorzystanie tłocznika. W całym procesie wytwarzania narzędzia konieczne jest zastosowanie obróbki skrawaniem, która pozwala na precyzyjne wykończenie elementów, co z kolei sprawia, że w ten sposób wytworzone narzędzie nadaje się od razu do pracy. Po wytłoczeniu i frezowaniu jednakowo matryca, jak i stempel są poddawane hartowaniu, co sprawia, że narzędzie zyskuje dodatkową trwałość i odporność. Następnie realizowana jest na wycinarce drutowej obróbka wykańczająca. W ten sposób powstają tłoczniki. Jednak zaraz po wytworzeniu gotowe elementy trafiają do maszyny pomiarowej, w której manualnie jest weryfikowany ich kształt oraz parametry, które muszą być zgodne ze specyfikacją, której potrzebuje klient.