Czy roboty przemysłowe wymagają obsługi człowieka?
Znakiem naszych czasów jest postępujący rozwój technologii, która towarzyszy dziś człowiekowi w każdym aspekcie jego działalności. Automatyzacja procesu produkcji nie jest dziś już żadną innowacją, jest obowiązkiem, który wpływa na wydajność danego zakładu, ale również jego wizerunek. Skąd taki postęp i jak wygląda przyszłość robotyzacji?
Roboty przemysłowe – szybki rozwój i zmiana ich przeznaczenia
W czasach, gdy automatyzacja dopiero wkraczała do zakładów produkcyjnych, ówczesne roboty wyglądały inaczej i cel ich wprowadzania był nieco inny. Chodziło między innymi o przyspieszenie procesu tam, gdzie człowiek przestał nadążać. Dzisiaj automatyzacja jest obowiązkiem, związana jest z szybkością wytwarzania rozmaitych produktów, ale również z ich uniwersalnością, koniecznością ich ujednolicenia, zachowania bezpieczeństwa i higieny pracy, ale coraz częściej zastąpienia brakującej siły roboczej.
Niż demograficzny, brak szkoleń w konkretnych zawodach, niechęć młodych ludzi do pracy w przemyśle przyczyniają się poniekąd do szybszej automatyzacji wielu procesów. Powstające dziś roboty wykonują zarówno proste i żmudne manualne czynności jak pakowanie czy etykietowanie, ale również od nich zależą skomplikowane procesy obróbki metali, tworzyw sztucznych czy drzewa.
Rola człowieka, a roboty przemysłowe
Starsze modele robotów wymagały, aby człowiek, choć w pewnym stopniu nadzorował pracę konkretnych urządzeń. Musiał on zainstalować odpowiednie oprogramowanie, wprowadzić szczegółowe parametry, uruchomić maszynę czy nadzorować przebieg jej pracy. Dzisiaj problem z dostępnością pracowników sprawił, że nowoczesne roboty przemysłowe coraz częściej są samowystarczalne.
Roboty sprawdzają się tam, gdzie warunki pracy są niebezpieczne dla człowieka. Niezbędne są tam, gdzie istotna jest precyzja, niezawodność i powtarzalność. Wpływają na większą skalę wytwórstwa, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów, nawet w małoseryjnej produkcji. Inteligentne urządzenia z czujnikami, czytnikami czy laserem potrafią reagować nawet na zmieniające się warunki pracy.