Czy roboty CNC to dobra alternatywa dla obrabiarek?

Obróbka metali od zawsze była konieczna i wymagała usprawniania, tak aby cały proces był możliwie najwydajniejszy. Niegdyś stosowano klasyczne obrabiarki do metali, które choć dobre, musiały być zastąpione czymś o wiele efektywniejszym. W ich miejsce weszły roboty CNC. Czyli rozwiązanie, które niegdyś było rewolucyjne, dziś stało się standardem, z którego nie tylko można, ale i trzeba korzystać.

Maszyny CNC pozwalają na uzyskiwanie wielu powtarzalnych elementów, przy zachowaniu wymaganej jakości. Stosowane są zarówno na mniejszą skalę, jak i przy większej produkcji masowej na skalę globalną. Firma Unam stosuje właśnie ten sposób obróbki, ponieważ daje on odpowiednie efekty. Sednem działania robota CNC jest przygotowanie odpowiedniego programu, który dana maszyna odczyta, i względem którego wykona odpowiednią pracę, za każdym razem tak samo. W przypadku obrabiania ręcznego takie efekt nie jest zwyczajnie możliwy do osiągnięcia, przez czynnik ludzki. W przypadku CNC człowiek musi posiadać wiedzę, jak przygotować program. Nie jest to jednak proces rozległy w czasie, dlatego nawet dla jednego elementu przygotowywany jest taki program, który może być w dowolnym momencie naprzemiennie wykorzystywany. W przypadku obrabiarek powrót do poprzedniego wariantu, sprzed kilku innych elementów, czy nawet kilku tygodniu, byłby niemożliwy jeśli chodzi o wykonanie jego duplikatu.

Roboty CNC, jako alternatywa

Widoczne różnice, które przeważały na korzyść robotów CNC, sprawiły, że zwykłe obrabiarki przestały mieć zastosowanie. Niegdyś przygotowywano jedną maszynę pod konkretny element. Szczególnie praktyczne było to przy produkcji masowej, i wtedy najbardziej opłacalne. Jednak wciąż były to duże koszta. Obrabiarki CNC te koszta zniwelowały, ponieważ jedna maszyna może wykonać setki tych samych elementów, zależnie od programu, który się jej wgra, który oparty jest o odpowiedni projekt detalu. I za każdym razem wyciągnięte elementy będą identyczne. By za chwilę zmienić program i obrobić kolejnych kilkaset innych detali, opartych o innych wzór, a które będą identyczne. Oczywiście, mogą się zdarzyć błędy produkcyjne wynikające z awarii maszyny lub jakości materiału, ale jednak są to pojedyncze przypadki. Dzięki temu procesowi technologicznemu roboty CNC znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach od lotniczej, przez medyczną, motoryzacyjną, po przemysłową. Istotą CNC jest gotowy wyrób, detal, na którym się pracuje. W przypadku prostych śrubek z pewnością znajdzie się ktoś, kto zrobi to taniej, jednak bardziej zaawansowane elementy pozostają w sferze CNC. Roboty CNC to alternatywa, od której nie ma odwrotu, która pozwala na pełne zautomatyzowanie procesu produkcji, usprawnia go i przyspiesza. Człowiek musi jedynie odpowiednio zaprogramować detal, oraz poddawać maszyny konserwacji.